naše obec

naše obec

menu

úvodní stránka
základní informace
historie obce
současnost obce
zastupitelstvo
úřední e-deska
dokumenty
GDPR
zpravodaj obce
Svazek obcí
pod Peperkem
MA 21
SK Sázava
kultura
hasiči
turistika, ubytování
firmy v obci
akce + fotogalerie
registr oznámení
e-podatelna
autor stránek
 

 

turistika - rozhledna - stavba rozhledny


Krátce o vzniku rozhledny
První úvahy o postavení rozhledny na kopci Rosička je možné datovat krátce po roce 1990. Dříve zde totiž stával letecký maják a také dřevěná rozhledna, pod kterou byly pořádány výlety. Postavit rozhlednu z rozpočtu obce je však nemožné. Nadějnější situace nastala až se vstupem provozovatelů mobilních telefonů na naše území. Mobilní telefony potřebují pro svůj provoz telekomunikační stožáry a pro jejich výstavbu je zase potřebný vhodný pozemek.
A protože Sázava takový pozemek měla, byli s nabídkou obesláni všichni tři provozovatelé sítě mobilních telefonů u nás. Obec Sázava nabízela pozemek pro výstavbu stožáru a kladla si jedinou podmínku - součástí stožáru bude vyhlídková plošina pro turisty. K dohodě nakonec došlo s firmou Český mobil a jejím výsledkem je zajímavá stavba, která tvoří novou dominantu našeho kraje.

Několik základních údajů
Rozhledna stojí na kopci Rosička 645 metrů nad mořem. Vyhlídková plošina je ve výšce 24 m nad terénem. Stavba je složena z pěti dílů, z nichž první dva o průměru 2m a každý o délce 12 m s vnějším točitým schodištěm tvoří rozhlednu. Ta je zakončena vyhlídkovou plošinou. Další tři díly jsou již menšího průměru. Každý má délku 6 m a slouží provozovateli sítě OSKAR. Stožár by měl odolat větru o síle 200 km/hod.
Provozovatelem rozhledny je obec Sázava. Provozní řád umístěný na oplocení přesně stanovuje podmínky pro návštěvníky a také vyjmenovává okolnosti, za kterých je zakázáno na rozhlednu vstupovat. Vstup je na vlastní nebezpečí.

Stavba rozhledny
 

úřední e-deska

Program obnovy venkova a Vysočiny

odběr SMS

zpravodaj obce

zpravodaj obce

kde nás najdete

nové fotografie

Letecké snímky obce

Dětský karneval
Dětský karneval