naše obec

naše obec

menu

úvodní stránka
základní informace
historie obce
současnost obce
zastupitelstvo
úřední e-deska
dokumenty
GDPR
zpravodaj obce
Svazek obcí
pod Peperkem
MA 21
SK Sázava
kultura
hasiči
turistika, ubytování
firmy v obci
akce + fotogalerie
registr oznámení
e-podatelna
autor stránek
 

 

turistika - cyklotrasy


Cyklotrasy

Naší obcí prochází dálková Posázavská cyklotrasa č. 19 a cyklotrasa č. 4156. Na tyto pak navazuje místní vycházkový okruh, který je možné zdolat pěšky i na kole a místní okruhy dalších tří obcí – Velká Losenice, Hamry nad Sázavou a Nové Dvory, které společně se Sázavou tvoří Svazek obcí pod Peperkem. 

POSÁZAVSKÁ CYKLOTRASA č. 19

Obec Sázava je jedním ze zakládajících členů Sdružení obcí Posázaví, které vzniklo za účelem otevření cyklotrasy podél řeky Sázavy od pramene až po její soutok s Vltavou. Po několikaletém úsilí se tento záměr podařilo realizovat a cyklotrasa byla vyznačena a otevřena v roce 2000.

Naše obec připravovala trasu úseku z Přibyslavi do Žďáru nad Sázavou, na kterém bylo maximálně využito místních komunikací ve vlastnictví obcí, případně silnic nižších tříd s velmi malou frekvencí provozu. V tomto úseku budou cykloturisté mimo jiné míjet např. zříceninu hradu Ronov, obory s vysokou zvěří, projíždět budou velmi pěknou lokalitou v okolí Červeného mlýna mezi obcemi Nové Dory a Nížkov nebo přímo pod rozhlednou na kopci Rosička. Přes obec Sázavu se pak vydají po tělese bývalé železnice Havlíčkův Brod – Žďár do obce Hamry nad Sázavou a dále do okresního města Žďár nad Sázavou. Trasa je členitá s různě velkým převýšením a v několika místech umožňuje velmi pěkné pohledy do krajiny Českomoravské vrchoviny, včetně nezapomenutelného výhledu z Rozhledny Rosička. Nabízí také zastavení upro zvětšení klikněte řady místních památek nebo posezení na nově vybudovaných odpočinkových místech. Na tuto dálkovou cyklotrasu pak navazuje přímo v obci místní vycházkový okruh který seznamuje zájemce s nejbližším okolím obce. 
Posázaví patří k oblíbeným výletním a rekreačním oblastem. Osu tvoří řeka Sázava, hluboce zaříznutá ve zvlněné lesní krajině. Nabízí se zde výborné podmínky pro vyznavače vodní turistiky a díky Posázavské cyklotrase také pro ty, kteří chtějí tento kraj poznat ze sedla kola. Cyklotrasa vinoucí se podél řeky Sázavy má svou specifickou atmosféru a po celé délce nás čeká množství historických památek, romantických zákoutí a přírodních krás. Svým nenáročným profilem může být ideální pro celou rodinu. 

Cyklotrasa č. 4156

Ledeč nad Sázavou-Habry-Chotěboř-Havlíčkova Borová-Sázava

Regionální cyklotrasa 4156 byla vyznačena v roce 2003 z iniciativy dobrovolného svazku obcí, které leží na její trase. Spojuje město Ledeč nad Sázavou jako výchozí bod do regionu Posázaví s obcí Sázava (výchozí místo do východní oblasti regionu Posázaví a do oblasti Žďárských vrchů) a tvoří také severní alternativu k dálkové Posázavské cyklotrase č. 19. Je vyznačena převážně po stávajících silničních komunikacích II. A III. Třídy a místních zpevněných komunikacích, částečně vede po místních zpevněných i nezpevněných cestách, které jsou z hlediska bezpečnosti vhodné pro sjezd cyklistů. Celková délka této trasy je 66 km.


 

úřední e-deska

Program obnovy venkova a Vysočiny

odběr SMS

zpravodaj obce

zpravodaj obce

kde nás najdete

nové fotografie

Letecké snímky obce

Dětský karneval
Dětský karneval